Facebook , Youtube

Soubor hudebníků a skladatelů z HAMU zabývající se hudbou 21. století (současnou) a budoucí. Prezentují to nejčerstvější, co se na poli zvaném soudobá klasická hudba urodilo. Ve snaze hledat nové formy na koncertech spolupracují také se studenty tance, choreografie, filmu a režie, nebo také s recitátory. 


Východiskem souboru je, že odmítá rozdělení žánrů na vysoké a nízké, dobré a špatné. To, co se teď může zdát jako strašné - „terrible“ se záhy může stát strašně krásným… nebo také ne. Tuto hranici je ale potřeba neustále zkoumat, posunovat, zpochybňovat - jinak bychom stagnovali. 

Poprvé se Ensemble uvedl koncertem v pražské MeetFactory na podzim 2016. Ansámbl se snaží přiblížit novým skupinám posluchačů výběrem míst konání koncertů (Venuše ve Švehlovce, Divadlo X10, MeetFactory), která nejsou spojena pouze s akademickým prostředím, ale jsou zaměřena na nové formy umění. 
Od roku 2018 se soubor pravidelně účastní festivalu Echofluxx v pražském Paralelním Polisu. Mezi významné počiny souboru patří také spolupráce s klarinetistou Martinem Adámkem (říjen 2021), který uvedl v premiéře pět kompozic pro sólový klarinet a ansámbel. 

ET vystupuje většinou ve formátu koncertu, na svém kontě však má i premiéru komorních oper .finitika a Okno (Patrik Kako & Petr Hora, prosinec 2020). S literárním uměním se ansámbl propojil v rámci několika koncertů s titulem Contempoetry v letech 2019 a 2020 (umělecké vedení Petr Hora); formu site-specific kompozice a light designu vyzkoušel na koncertu Syn.surround v Nové libeňské synagoze (listopad 2021, Soňa Vetchá & Jan Rösner. 

Soubor umělecky vedou Patrik Kako a Jan Rösner, za produkci Lucia Maloveská. Ansámbl vznikl z iniciativy skladatelů Jakuba Rataje, Jana Ryanta Dřízala a dirigenta Marka Šedivého.